שיקום מבנים

שיקום מבנים או בנייה מחדש של בניין הוא דבר שנעשה בעולם כיום כדרך נפוצה לגרום לבניינים ישנים להראות יפי,  שמאבדים את המראה המקורי שלהם אחרי שנים ונראים משעממים , ולכן על ידי שיקום ושיפוץ הבניין, ניתן לשנות את המראה שלהם למראה חדש ועדכני יותר, ובוודאי ללא מפגעים בטיחותיים.

שיקום מבנים                       

איכות בנייה חלשה גורמת לכך שבניין לא מחזיק הרבה זמן. בנוסף התיישנות הבניין ממים וזיהום אוויר, גורמת לבניין להיות במצב של מפגעים וסדקים, עוד לפני שהוא יכול להחזיק מעמד בחייו השימושיים. זה המקום בו ניתן לממש את חשיבות השיקום מחדש וליישם אסטרטגיות מיוחדות ליישומו.

שיקום מבנים – יחס בנייה חדשה לשיקום

עלות בניית בניין יקרה בהרבה מעלות שיקום בניינים ולכן יהיה משתלם יותר לשפץ בגלל בעיות כלכליות. אלה הולכים יד ביד כדי להציג שיפוצים כאופציה חשובה, בטיפול במפגעים בחלקי הבניין.

מהם המפגעים האופייניים במבנים ישנים?

המפגעים האופייניים בבניינים ישנים נחלקים למספר פרמטרים שבראשונה הינו גיל הבניין, סוג הציפוי שמצוי על המעטפת החיצונית, איכות ביצוע העבודה, איכות החומרים אשר שומשו לבניית הבניין, האם היה פיקוח צמוד על הבנייה? ועוד מס' רב של משתנים אשר יכללו את השפעתם הישירה על מצב הבניין לאורך הזמן.

המפגעים יכולים להיות כגון: חלקי טיח ובטון רופפים, עמודי הבניין שבורים וסדוקים, קירות המעטפת החיצונית סדוקים, מעקות וחומות המבנה שבורים וקורסים או שנמצאים בסכנת קריסה., מרפסות רעועות המצריכות חיזוק מרפסות ועוד… מס' רב של מפגעים אשר מופיעים על בניינים ישנים ואף לעיים מצויים בבניינים חדשים.

למי לפנות שרוצים לשקם מבנה?

כאשר רוצים לשקם מבנה, יש צורך לפנות לקבלן שיקום מבנים. קבלן שיקום מבנים לרוב הינו בעל ניסיון רב בשיפוץ בניינים, ותמיד עדיף לבדוק ולשאול את הקבלן שלכם כמה שנים הוא בענף השיקום. ישנם קבלנים בעלי ניסיון של שנים אחדות ותמיד עדיף לבחור בקבלן עם היסטוריה ארוכת שנים בכל הקשור לטיפול במבנים לשיקום.

האם קבלני שיקום מבנים מטפלים במבנים מסוכנים?

קבלני שיקום מבנים מנוסים, הם למעשה הכתובת אליה צריכים לפנות וועדי בתים, או דיירים אשר מתגוררים בבניין בו התקבל צו מבנה מסוכן. קבלן שיקום מבנים על סמך הניסיון שלו , ידע לטפל בדיוק במפגעים הבטיחותיים ובכלל בכל מה שקשור להסרת צו מבנה מסוכן מהבניין שלכם, ולביצוע עבודות לחזיתות הבניין המשותף או, לכל חלק בבניין אשר זקוק לטיפול כולל חיזוק עמודים, עיבוי עמודים, שיקום נזקים, שיקום בטונים ועוד…

שיקום מבנים – חלקי טיח ובטון רופפים

חלקי טיח רופפים הם מהווים סכנה לדיירי הבניין. לרוב במקרים אלו בניינים רבים מקבלים צו מבנה מסוכן, אשר מחויבים לתקן את המפגעים של חלקי טיח ובטון רופפים במיידית. חלקי טיח ובטון רופפים צריכים להיות מטופלים במיידית, כל המתנה או השתהות בטיפול יכולה לגרום לפגיעות באדם ואין הקל ראש עם מפגעים אלו של חלקי טיח ובטון מסוכנים אלו. הטיפול במפגעים אלו יכול להיות רק בטיפול בחלקים הרופפים, או שיפוץ כולל של הטיח היישן של מעטפת הבניין כולו.

שיפוץ בניין מסוכן – הזדמנות לחידוש מבנים

בניינים אשר קבלו צו מבנה מסוכן, בוחרים באותה ההזדמנות כבר לחדש ולשפץ את החזיתות של הבניין הישן למראה חדש ועדכני יותר. אין ספק שזוהי הזדמנות טובה לשקם את מראה החזיתות, או לשפץ את לובי הכניסה לבניין ואת השבילים, וכך למעשה האילוץ נהפך להזדמנות טובה לחידוש כללי של הבניין המשותף, ולהעלאת איכות החיים לדיירים שעד כה נאלצו לחיות עם מראה בניין ישן ולא אסטטי, וכעת התוצאה מצדיקה את ההשקעה שהיא לרוב השקעה נמוכה בייחס לתמורה המתקבלת מתהליך השיקום והשיפוץ של הבניין המשותף.

קבלני שיקום בטונים

בטון יכול להיפגע מגורמים שונים כמו קורוזיה של חיזוקים, מגע עם מים, גשם חומצי, לחות ועוד…קבלני שיקום בטונים עושים שימוש בטכניקות שונות לשיקום בטון. בנוסף בטון עלול להיפגע גם עקב חוסר הגנה על ציפוי המעטפת של עמוד או בניין.או של כל חלק העשוי מבטו.  בשל המגבלות הכלכליות והזמן הארוך של הנזקים המצטברים שנגרמו לבטון, בתנאים אלה ניתן להשתמש בסוגים שונים של תיקוני בטון.

חומרים שונים יועדו לשיקום בטון בכדי לייצר הידבקות גבוהה ועמידות לאורך זמן . תיקון עמודי בניין סדוקים לדוגמא: זה  עמוד בטון המבוסס על מלט, בעזרת חומרי מילוי חזקים, ופולימרים ותוספים גמישים אשר על ידי הוספת מים אליו יוצרים מרקם לא חדיר למים ויש להם חוזק משמעותי בשחיקה ועמידה בתנאי מזג האוויר הלחים.

שיקום בטון

בתיקון ותיקון חלקי בטון שחוקים של מבנה, ניתן להיות נוח עם יעילות ואיכות פעולות נכונה כאשר הבטון השחוק מוסר לחלוטין ומוחלף בצורה מדויקת ועל פי השיטה ובחומרים סטנדרטיים ומאושרים. יש צורך באחיזה חזקה וחדירות יעילה במידת הצורך. לכן אין לעשות זאת בעזרת חומרים לא עמידים לתנאי לחות, אחרת ספיגה חוזרת של מי גשמים או מי קרקע יגרמו לנזק חוזר.

קבלני שיקום מבנים

יש להבדיל בין שיקום מבנים אשר מצריך טיפול במקומות מסוימים במבנה. קבלני שיקום מבנים צריכים להיות מיומנים ובעלי יידע, אשר מסייעת לכם בשיקום ושיפוץ הבניין. שיפוץ ותיקוני מבנים חיצוני, שיפוץ לובי, שיפוץ מבנים ישנים רעועים, שיקום מבנים מסוכנים ועוד מגוון שירותי שיפוץ מבני.  מכיוון שלכל בניין יש אורך חיים שימושי של 25 שנה במקרה הטוב ולאחריו יהיה צורך לתקן אותו ולשפץ אותו מחדש. עלינו לדעת כי בנוסף לבניינים ישנים ורעועים, יש צורך גם בתיקון ושיפוץ מבנים מודרניים וחדשים. אולי אחת הסיבות החשובות ביותר לשיפוץ מבנים מודרניים היא הצורך לשנות את העיצוב ואת העיצוב הפנימי של הבניין.    

קבלני שיקום מבנים

הסיבות לשיפוץ מבנים שונות עבור כל בניין בהשוואה למבנים ומבנים אחרים; אך באופן כללי, סיבות כגון: אי יישום התקנים הנחוצים לבניית הבניין , אי שימוש בחומרים איכותיים בבניית הבית ובלאי שלהם; כמו כן, חוסר העקביות של עיצוב הפנים של הבניין עם שטח ומיקום הבניין  , יכול לגרום לצורך בקבלני שיקום מבנים.

 שיקום מבנים היסטוריים לשימור

לפני השחזור, על מומחים ומהנדסים לבדוק את ארכיטקטורת המבנה ותכונותיו כך שניתן יהיה לשחזר אותו בעלות הנמוכה ביותר ומבלי לפגוע בארכיטקטורה של המבנה ההיסטורי. במבנים היסטוריים לשימור יש דגש רב על שמירת מראה המבנה, ושימוש בחומרים תואמים לחומרים שהמבנה נבנה.

שיקום מבנים – מראה חדש

באופן כללי, מטרת שיקום מבנים היא לבצע סדרת פעילויות כלליות או חלקיות לשינוי המבנה ומראהו. בניין יישחק לאחר מספר שנים ויהיה חשוף לגורמים שונים. לכן, עם השיקום, ניתן להפחית במידה מסוימת את קצב הסחף של הבניין ולהעניק לו מראה חדש ואחיד. עלות שיקום של הבניין משתנה בהתאם לסוג הבניין, אך באופן כללי, לצורך ביצוע תהליך שיקום מבנים, יש לקחת בחשבון את הדברים הבאים:

  • מרקם הבניין או חלקו נשחקו
  • שיקום המבנה נעשית בכדי להגביר את חוזק הבניין ועמידותו בפני מזג אוויר, שיקום לרעידות אדמה ושיטפונות.
  • כדי לשנות את השימוש בבניין או לשנות את העיצוב הפנימי של הבניין.
  • שיקום מבנים לשיפור מראה הבניין הישן ולגיוון סביבת המגורים.
  • מודרניזציה של הבניין יחד עם פיתוח ושינוי הטכנולוגיה היא גם אחת הסיבות לבנייה מחדש.
  • לשחזור יש השפעה טובה וחיובית על המורל של האנשים ובכל הקשור להעלעת איכות החיים לדיירי הבניין

קבלני שיקום מבנים – עלות שיפוץ בניין

אנשים רבים מודאגים כאשר מעריכים את עלות שיקום מבנים. עלויות השיקום מאוד תלויים ומשתנות מחברות שיקום מבנים אחת לשנייה. איכות ביצוע והיידע של החברה והמוניטין שלה אף הם פרמטר אשר משנה את נושא העלות לשיקום המבנה. כמובן שעלות השיקום תלויה בכמות הנזק המצויה בבניין. לדוגמא, האם אתם מתכננים לבצע טיפול נקודתי במפגעים של צו מבנה מסוכן, או שאתם חושבים על שיפוץ יותר יסודי של חזיתות הבניין. לשם כך עליכם להתייעץ עם חברת שיקום מבנים מנוסה אשר תכוון אותכם בכל הקשור לעלויות ולסדרי העדיפות לשיקום הבניין שלכם. שלב לפני הפגישה עם חברת השיקום, תוכלו להכין רשימה ולפרט בה את סדרי העדיפויות שיש לכם ויחד עם חברת השיקום תוכלו לקבל תמונה הרבה יותר ברורה לגבי עלויות שיקום המבנה.

שיקום נזקים – עלות

אם אתם מתכננים לחדש את הקירות או לשנות את הרכבם, הם בהחלט יעלו יותר מאשר כשרוצים רק לטפל במפגעים בטיחותיים. לכן, עלות השחזור קשורה ישירות לחלקים שיש לבצע להם שיקום נזקים. כגון חלקי בטון וטיח רופפים ועוד…

פרמטר נוסף המשפיע על עלות שיפוץ הבניין הוא בחירת סוג החומרים בהם אתם מתכוונים להשתמש. כאשר משתמשים בחומרים באיכות גבוהה יותר, העלות תהיה גבוהה יותר. לדוגמא, שימוש באבן בניין טבעית יכול להעלות את עלות פעולה זו. באופן כללי, העלות הממוצעת של שיפוץ בניין יכולה להשתנות בהתאם להחלטה כיצד לשפץ את הבניין, והיא יכולה לנוע מסכומים נמוכים של אלפי שקלים, עד לסכומים גבוהים יותר.

שיקום מבנים

שיפוץ בניין בעלות הנמוכה ביותר, אין ספק שאנשים רבים מחפשים לשפץ את הבניין שלהם ואת מרחב המחיה שלהם בעלות הנמוכה ביותר האפשרית  , כמובן שהדבר מאוד משתנה בהתאם לאופי ואיכות הביצוע של קבלן שיקום מבנים ולאופן השיפוץ הנדרש.

על מנת לשפץ בניין יש צורך בסקירה כללית של הנושא ולדעת מה הצעדים הננקטים

  • התייעצות עם חברות שיקום מתמחות ופעילות בתחום זה
  • , על מנת לדעת כמה אתה צריך לשלם עבור שיקום המבנה, ובאילו פתרונות להשתמש, עליך להתייעץ עם חברות הפעילות בתחום זה. ייעוץ עם קבלני שיקום מבנים הוא חשוב מכיוון שלעתים בניין עלול להיות רעוע מאוד ושלדו נפגע, ולכן שיפוץ ללא התייעצות יביא לסיכונים בלתי ניתנים לתיקון.
  • שיקום הבניין בעזרת צוות מנוסה